Моите любими салицилови киселини

Козметика

Днес ще си поговорим за един от най-добрите приятели на смесената и мазната кожа, който поддържа порите чисти, а кожата – сияйна.

Салициловата киселина, или BHA, е мастноразтворима ексфолиираща киселина, която действа върху кожата по-дълбоко от AHA/PHA киселините. За разлика от останалите ексфолииращи киселини, които са водноразтворими, салициловата разтваря себума на кожата и почиства порите в дълбочина. Това я прави незаменим помощник в борбата с разширени пори и акне или просто нежелано омазняване на кожата. Позната на нашите баби и лели под формата на салицилов спирт или маска с натрошен аспирин (не правете това у дома си, не мразете кожата си!) днес салициловата киселина се намира в модерни ефикасни продукти. Макар обаче тя да е насочена основно към хора със смесена или мазна кожа, голяма част от продуктите за съжаление оставят лепкав мазен филм върху кожата. Тъй като аз ненавиждам лепкаво усещане върху кожата, комфортът при употреба е важна част от грижата за кожата ми, точно толкова, колкото и ефективното действие. Днес ще си говорим за два от най-добрите продукти на пазара, при които няма и помен от филм върху кожата, но във всяко друго отношение са много различни един от друг. Кой е най-подходящият за вас продукт? Четете по-надолу за детайлно сравнение между Medik8 Press & Clear и Oskia Violet Water.

Внимание – ако кожата се омазнява прекомерно, но същевременно изглежда суха и се бели, това е ясен сигнал за дехидратирана кожа. В такъв случай са необходими не активни съставки, каквато е салициловата киселина, а на първо място подобряване на хидратацията.

Medik8 Press & Clear

Отдавна познатата ни покрай култовия си Crystal Retinal марка е автор и на една прекрасна салицилова киселина. Press & Clear е нежен продукт с 2% салицилова и 2% транекзамова киселина. Предлага се в опаковка от 150 мл с помпа или в рефил, който можете да ползвате ако имате помпата от Press & Clear или Press & Glow. Рефилът не може да се ползва самостоятелно, рискувате да замърсите продукта. Намира се лесно в български и чужди сайтове, както и козметични салони работещи с марката, макар в чуждите ритейлъри, които доставят до България (Look Fantastic, Cult Beauty, Space NK, Sephora) често да се намира на значително по-добра цена. Към момента на статията, официалната цена в българското представителство е 81лв за продукта с помпа и 69лв за рефил. В чуждите сайтове цената е същата, но често имат намаления на определени марки или на целия сайт, следете намаленията. По черен петък спада до около 45-50лв.

Press & Clear е нежен продукт подходящ за ежедневна употреба, ако кожата ви не е свръхчувствителна. Опаковката е пластмасова, но стабилна и съдържа 150ml. Няма аромат или цвят – опаковката е светлосиня, но течността е прозрачна. Поставяте памучен диск върху помпата и натискате – едно-две изпомпвания са достатъчни за цяло лице. В началото опаковката с помпа ме дразнеше, тъй като съм свикнала да нанасям киселините си директно с ръце. След това обаче открих, че това прави дозирането на продукта много лесно и свикнах с опаковката с помпа. Допълнението от транекзамова киселина видимо спомага намаляването на червени белези останали от акне. Press & Clear може да се използва в една и съща рутина с ретиноид. Според личния ми опит, това е един от продуктите, който най-добре намалява червенините върху кожата – другите със забележително действие в тази насока са Zelens Power D и Pyunkang Yul Calming sheet mask. Освен това, продуктът ефективно почиства и визуално намалява порите с продължителна употреба.

Medik8 Press & Clear е подходящ за вас продукт ако имате нормална към смесена до мазна кожа и искате да заложите на чисти пори и намалени белези от акне. Би бил подходящ и за по-чувствителна кожа.

Oskia Violet Water

Ако Press & Clear е нежен продукт, то Violet Water е звяр. Разкрива чиста и гладка кожа с едно нанасяне, полира кожата като стъкло. Звучи чудесно, къде е уловката? Violet Water е продукт, с който лесно може да се прекали и кожната бариера да пострада. Той не е подходящ за чувствителна кожа или за кожа несвикнала на силни активи. Не е подходящ за кожа използваща третиноин, нито в една и съща рутина с козметичен ретиноид. Дори кожата да е здрава и силна, не бих съветвала да го използвате всеки ден, а през ден.

Не толкова познати в България, но любими в международните skincare среди, Oskia правят едни от най-любимите ми продукти за грижа за кожата. Марката тръгва от семейната ферма за състезателни коне на собственичката и хранителните добавки разработвани за конете. След ски инцидент, тя има нужда от продукт, който да възстанови сухожилията в коленете си и започва да приема MSM – органична сяра. Освен подобрението в сухожилията, с учудване обаче тя вижда подобрение и в качеството на кожата си, симптомите на акне и екзема изчезват. Тя решава да създаде марка за грижа за кожата основана на хранителни добавки и така се ражда Oskia. Те са и е един от малкото производители имащи технологията да вложат витамин D3, колоидно сребро и MSM в грижа за кожата – три неща, които моята кожа обожава.

В България официален представител на Oskia са Нова кожа, освен това се намират в Cult Beauty, Space NK, както и на собствения си сайт. Продуктите са по-висок клас, което е отразено и в цените. Violet Water тонер е част от цяла линия с това име таргетирана към смесена и мазна кожа състояща се още от почистващ гел, хидратиращ гел-крем и продукт за локална грижа за пъпчици. Редовната цена на тонера със салицилова киселина е 102лв за 100мл, което го прави по-скъп от Press & Clear. Нова кожа, а и останалите места, където може да намерите продуктите Oskia, правят регулярни намаления и тонерът Violet Water може да се намери за около 70лв.

Продуктът се намира в луксозна тежка матова стъклена бутилка. Стои страхотно на тоалетката, но толкова съм свикнала с опаковката с помпа на Medik8 (помните ли, че в началото не я харесвах) че ми липсва помпа. Течността е тъмна на цвят, а за разлика от Press & Clear, Violet Water смърди (нарочно използвам тази дума, тъй като миризмата е изключително силна) на лавандулов спирт. Няма добавени оцветители и ароматизанти, цветът и миризмата се дължат на съставките. Освен 2% салицилова киселина, Violet Water съдържа колоидно сребро с противовъзпалително действие, провитамин D3 с успокояващо действие, както и екстракт от вълча върба, или виолетова върба, от там и името на цялата гама продукти. Подходяща е за нормална към смесена до мазна кожа, но не бих съветвала да изберете този продукт ако имате чувствителна кожа. Violet Water изглажда и полира кожата до съвършенство, като ефектът е видим с първото нанасяне. Когато видиш този забележителен ефект, лесно е да поискаш още и да прекалиш. Аз бях успяла да раздразня кожата си, иначе свикнала с активи и търсеща силни усещания, нанасяйки Violet Water всяка вечер.

Бих препоръчала Violet Water на хора с опит със силните активи и най-вече ако имате подкожни пъпки, които тя успешно предотвратява и премахва, както и по-силно изразени замърсени пори.

Коя е по-подходяща за мен?

И сега? Стана ясно, че и двата продукта са страхотни. Кой обаче е по-подходящ за вас? Надявам се директното сравнение да помогне.

Medik8 Press & ClearOskia Violet Water
2% салицилова + 2% транекзамова киселина2% салицилова киселина + колоидно сребро, провитамин D3, екстракт от върба
81лв за 150мл / 69лв за рефил 150мл102лв за 100мл
лека пластмасова опаковка с помпа и опция за рефилтежка стъклена опаковка без помпа или мист
подходящ и за начинаещи или за чувствителна кожапо-подходящ за напреднали и за силна здрава толерантна кожа
течна формула без лепкав филм върху кожататечна формула без лепкав филм върху кожата
без ароматсилен аромат напомнящ лавандулов спирт
изключително подходящ при кожа с червени петна от акне Post Inflammatory Erythema (PIE)изключително подходящ при кожа с изявени запушени пори и подкожни пъпки

Къде да вмъкна продукта в рутината си?

Аз вярвам, че при грижата за кожата много по-важна е формулата, отколкото състава сам по себе си и процентното съдържание на отделните активни съставки. Днес имаме прекрасен пример за това – разгледахме два ексфолииращи продукта, и двата с 2% салицилова киселина, но изключително различни един от друг. Затова и подходът ми към двата би бил различен.

Салициловата киселина не прави кожата чувствителна към слънцето. Знам, знам, в шок сте. Свикнали сме да отбягваме киселини сутрин. Специалистите, на които аз се доверявам, твърдят, че единствено гликоловата киселина прави кожата фоточувствителна. И все пак, аз не ползвам киселина сутрин, тъй като е необходимо да изчакам 5-10 минути след киселината преди нанасяне на следващ продукт. Киселина винаги се нанася след почистване и преди всичко останало, за да могат другите продукти да въздействат максимално ефективно на ексфолиираната кожа. Никога не използвайте тонер с киселина и след това серум с ексфолиираща киселина.

Ако изберете Press & Clear, можете да го ползвате всяка вечер, а също и в една и съща вечер с ретиноид. Ако изберете Violet water, по-добре го ползвайте през вечер и не комбинирайте с ретиноид в същата вечер.

Та така, ако изберете Press & Clear, рутината ви вечер може да изглежда по този начин:

Двойно почистване с балм и гел/пяна/мляко -> Салицилова киселина -> 10 минути пауза -> Хидратиращ мист -> Околоочен крем -> Серум (възстановяващ, хидратиращ или ретиноид) -> Крем

В случай че изберете Violet water пък, нека рутината изглежда по този начин, като редувате вечер със салицилова киселина и вечер с ретиноид:
Първа вечер

Двойно почистване с балм и гел/пяна/мляко -> Салицилова киселина ->10 минути пауза -> Хидратиращ мист -> Околоочен крем -> Серум (възстановяващ или хидратиращ, но не и ретиноид) -> Крем

Втора вечер

Двойно почистване с балм и гел/пяна/мляко -> Хидратиращ мист -> Околоочен крем -> Ретиноид -> Крем

Слушайте кожата си. Ако щипе, раздразнена е, бели се – спрете първо киселината и заложете на базова рутина от хидратация, почистване и слънцезащита докато се възстанови.

И така, това бяха моите любимци от категория продукти със салицилова киселина. Опитвали ли сте някой от тях? Напишете в коментарите кои са вашите любимци.

Целувки и до нови срещи, благодаря ви, че прочетохте днешното сравнение,

София

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *